+

آمار نگران کننده سلامت در کشور: از مرگ گسترده تهرانی ها در اثر آلودگی هوا تا اضافه وزن 26 میلیون ایرانی

ارسال شده در 1393/02/07
آمار نگران کننده سلامت در کشور: از مرگ گسترده تهرانی ها در اثر آلودگی هوا تا اضافه وزن 26 میلیون ایرانی
88 درصد مردم یعنی 48 میلیون نفر روزانه پنج واحد میوه و سبزی مصرف نمی‌کنند. 5.5 میلیون ایرانی سیگاری هستند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با ارائه آمار واقع بینانه ای از وضعیت سلامت در کشور، زنگ خطر را در این حوزه به صدا در آورد.
مهم ترین بخش های سخنان دکتر علی‌اکبر سیاری در همایش هفته سلامت که در ایسنا منتشر شده است را به انتخاب عصرایران بخوانید:
- ما می‌توانیم 85 سال عمر مفید داشته باشیم، خداوند از نظر بیولوژی این امکان را به انسان داده است البته نقش خودمراقبتی در سلامت افراد بسیار مهم است.
 
- بیماریهای واگیردار، غیرواگیر، آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌های کمرشکن سلامت ،چهار عامل تهدید سلامت شهرنشینان است.
 
- میزان ایدز در کودکان کار و خیابان 45 برابر افراد دیگر است. 
 
- افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر مادران و کودکان، بهبود دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی و افزایش نیروی انسانی متخصص از جمله  دستاوردهاب انقلاب است.
 
- بیماریهای غیرواگیر به سه عامل خطر شامل تحرک، عادات غذایی و مصرف سیگار باز می‌گردند که تمام این عوامل در اختیار ما هستند. 26 میلیون ایرانی دچار اضافه وزن و چاقی هستند که بیماریهایی نظیر دیابت، فشار خون، چربی خون و مرگ زودرس قلبی از عوارض آن است. سالانه 91 هزار نفر به علت سکته قلبی و 43 هزار نفر نیز به علت سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند این در حالی است که 80 درصد این موارد با خودمراقبتی قابل پیشگیری است.
 
- 5.5 میلیون ایرانی سیگاری هستند. روزانه  10 میلیارد تومان هزینه سیگار می‌شود این در حالی است که سیگار عوارضی نظیر آسم، فشار خون، سرطان ریه و غیره را به دنبال دارد و دولت و مردم باید هزینه‌های آن را بپردازند.
 
- 88 درصد مردم یعنی 48 میلیون نفر روزانه پنج واحد میوه و سبزی مصرف نمی‌کنند این در حالی است که میوه و سبزی عاملی هستند برای سلامتی.
 
- در سال 91 تنها پنج درصد روزهای تهران هوای پاک داشت. 70 هزار خودرو فرسوده و خارج از استاندارد در تهران تردد می‌کند. این در حالی است که هر خودروی فرسوده سه برابر خودروی استاندارد آلودگی هوا ایجاد می‌کند. در مجموع در هر یک ساعت دو تهرانی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. چه کسی مسئولیت این امر را می‌پذیرد؟
 
- جوانان و نوجوانان ما در معرض روانگردان‌ها و شیشه هستند. این در حالی است که مصرف چنین موادی رفتارهای پرخطر نظیر قتل، خودکشی، رفتار جنسی مخاطره آمیز، ایدز، هپاتیت و ... را به دنبال دارد. در این زمینه مشکل کشور ما مسئله ایدز و اعتیاد تزریقی است. تمام این موارد با خود مراقبتی قابل کنترل است.
 
- برنامه امسالمان برای 23 میلیون‌ روستایی، ارتقای خدمات است به این ترتیب روستاییان در صورت ارجاع به بیمارستان تنها پنج درصد هزینه‌های درمان را خواهند پرداخت.
- برای نخستین بار خدمات اولیه را برای 8.5 میلیون نفر در حاشیه شهرها فراهیم خواهیم کرد. به دستور وزیر بهداشت شبکه جامع همگانی را در شهرستان‌ها طراحی خواهیم کرد تا به این ترتیب مردم نگرانی از بابت هزینه‌های درمان نداشته باشند.

زیگور، راهی به سوی آسمان!

پایگاهی برای ارتباط داشتن، اطلاع دادن، آگاه شدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران. مکانی برای به اشتراک گذاشتن، یافتن و تماشای ویدئوها. تصاویر به یادماندنی خود را با افرادی که برایتان اهمیت دارند به اشتراک بگذارید. از لحظات طلایی خود عکس بگیرید و آن را با دوستان خود (افرادی که برایتان اهمیت دارند) به اشتراک بگذارید...
پردیس
با استفاده از این شبکه ی اجتماعی به دوستان و خانواده ی خود نزدیکتر شوید. لحظات مهم زندگی خود را با افرادی که دوست دارید به اشتراک بگذارید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پردیس
یادداشت
 
  • با اینترنت پر سرعت های وب بی وقفه فیلم ببینید
  • چقدر انتظار کشیده اید؟
  • فراتر از انتظار ...
سررسید
214 روز مانده
مرداد
تهران
پیک
با دوستان، خانواده و همکاران خود نامه نگاری کنید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پیک
ایمیل
Google+