+

پاسخ ظریف به درخواست مذاکره کری درباره سوریه: اجازه ندارم

ارسال شده در 1392/11/15
پاسخ ظریف به درخواست مذاکره کری درباره سوریه: اجازه ندارم

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای ایرانی اش محمدجواد ظریف از تهران برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه، کمک کند.
 
یک مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا گفت که جان کری وزیر خارجه  آمریکا در ملاقات با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف، نگرانی خود را از تاخیر در انتقال سلاح شیمیایی سوریه به بندر لاذقیه این کشور و وضعیت انسانی در سوریه به ویژه در مناطق محاصره شده ابراز کرد.

وی ادامه داد: کری از ایران خواست بشار اسد رئیس جمهور سوریه را به ایفای نقش  مثبت برای پایان دادن به درگیری های مستمر در سوریه ترغیب کند اما ظریف به کری توضیح داد که او از اختیارات لازم برای سخن گفتن درباره سوریه برخوردار نیست.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: کری به ظریف اهمیت گفتگوی دوجانبه با نیت صادقه و پایبندی ایران به تعهداتش براساس توافق ژنو را تاکید کرد.

شکست در کسب توافق دائمی یعنی فاجعه

ظریف نیز درباره سخنانش در دیدار با کری گفت: اگر در تبدیل توافق موقت به توافق دائمی شکست بخوریم چنین اتفاقی یک فاجعه است.

موضوع اصلی گفتگوی ظریف با کری نیز مذاکرات ایران و گروه 1+5 در روز 18 فوریه در وین برای دست یابی به توافق دائمی درباره برنامه هسته ای تهران است. دو طرف قبل از این در مذاکرات ژنو به توافق موقت و 6 ماهه ای دست یافته بودند.

ظریف در نشست مونیخ گفت: آنچه که می توانم درباره مذاکرات جدید با 1+5 بگویم این است که ما با اراده سیاسی و حسن نیت به این مذاکرات می آییم تا بتوانیم به توافقی دست یابیم. این احمقانه است که تنها برای 6 ماه، سازش کنیم.

وزیر خارجه ایران پس از دیدار با کری اظهار داشت: این یک فاجعه برای همه خواهد بود که روندی را آغاز کنی و سپس ناگهان آن را در مدت 6 ماه به پایان برسانی. 

وی افزود: در برابر ایران و غرب فرصت تاریخی برای بهبود روابط وجود دارد. به نظرم ما نیازمند استفاده از این فرصت هستیم.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در نشست مونیخ گفت: باید ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران توضیح داده شود. آژانس می خواهد مسئه مقدارهای کوچک پلونیوم 210 که توسط راکتور تحقیقاتی تهران تولید شده توضیح داده شود. می توان از پلونیوم برای کاربردهای غیرنظامی مانند باتری های هسته ای یا به عنوان منبعی برای نیوترون و تولید بمب اتمی استفاده کرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فینکس آلمان گفت: هولوکاست یک تراژدی وحشتناک و شوم است که به هیچ وجه نباید تکرار شود.

وی اضافه کرد: چیزی علیه یهودیان نداریم. ما بیشترین احترام را برای یهودیان در داخل و خارج از کشورمان قائل هستیم. احساس نمی کنیم که از طرف کسی مورد تهدید هستیم .

ظریف ادامه داد: حقوق ملت فلسطین از 60 سال پیش تاکنون اسرائیل نقض شده است. اسرائیل نیز از تاکتیک سرپوش گذاشتن استفاده می کند.

زیگور، راهی به سوی آسمان!

پایگاهی برای ارتباط داشتن، اطلاع دادن، آگاه شدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران. مکانی برای به اشتراک گذاشتن، یافتن و تماشای ویدئوها. تصاویر به یادماندنی خود را با افرادی که برایتان اهمیت دارند به اشتراک بگذارید. از لحظات طلایی خود عکس بگیرید و آن را با دوستان خود (افرادی که برایتان اهمیت دارند) به اشتراک بگذارید...
پردیس
با استفاده از این شبکه ی اجتماعی به دوستان و خانواده ی خود نزدیکتر شوید. لحظات مهم زندگی خود را با افرادی که دوست دارید به اشتراک بگذارید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پردیس
یادداشت
 
  • با اینترنت پر سرعت های وب بی وقفه فیلم ببینید
  • چقدر انتظار کشیده اید؟
  • فراتر از انتظار ...
سررسید
216 روز مانده
مرداد
تهران
پیک
با دوستان، خانواده و همکاران خود نامه نگاری کنید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پیک
ایمیل
Google+