+

با پارازیت و فیلترینگ، فرهنگ رشد نمی‏کند

ارسال شده در 1393/03/19
با پارازیت و فیلترینگ، فرهنگ رشد نمی‏کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی انتقادهای اخیر نسبت به سخنان رئیس جمهوری گفت: «رئیس جمهوری یک جمله گفته است و تحمل آن را ندارند. می‌گویند شما در قم درس خوانده‌اید یا در انگلیس؟»
علی جنتی صبح دیروز و در صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران پس از شنیدن سخنان اعضای هیأت نمایندگان اتاق ایران به مباحث مطرح‌شده پاسخ داد.
جنتی درباره ضرورت کاهش فشار در حوزه فرهنگ تأکید کرد: «در حوزه فرهنگ نیاز به فضای باز داریم تا رشد فرهنگی حاصل شود.»
 
چرا نباید از ماهواره استفاده بهینه کنیم؟
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سؤال اعضای اتاق درخصوص فیلترینگ نیزاظهار داشت: «هنوز نمی‌دانیم واتس آپ را باید ببندیم یا نبندیم. وایبر باشد یا نباشد. اول با هر پدیده نویی مخالفت می‌کنیم ولی آب که از سرمان گذشت، بتدریج آن را می‌پذیریم. همیشه می‌خواهیم 20 سال با دنیا فاصله داشته باشیم، حداقل همراه دنیا حرکت کنیم. زمانی با ویدئو هم مشکل داشتیم که حل شد. حتی سر فکس هم حرف داشتیم.»
جنتی با مطرح کردن این سؤال که «چرا نباید از ماهواره استفاده بهینه کنیم؟» ادامه داد: «گاهی به جای این‌که از امکانی که پدید آمده استفاده کنیم فقط آن را محدود می‌کنیم. گاهی اصحاب فرهنگ به جای این‌که فکر کنند چگونه باید از ماهواره استفاده بهینه کرد به این فکر می‌کنند که چگونه روی آن پارازیت بیندازند. با این فکر فرهنگ رشد نمی‌کند.»
وزیر ارشاد بهره‌گیری از شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی برای ارتباط با مسلمانان و تمامی افراد جهان را خواستار شد. و در این خصوص گفت: «زمانی نمی‌توانستیم حتی یکی از کتاب‌های خود را به عربستان سعودی ببریم اما امروز تمامی شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی ما به خانه‌های عربستان رفتند.»
جنتی با انتقاد از کسانی که به دنبال جلوگیری و فیلترینگ فناوری‌های نوین هستند، گفت: «در حال حاضر امریکایی‌ها مشغول نصب 14 ماهواره در ارتفاع پایین‌تر از 1000 کیلومتر هستند. بعد از آن شما راحت می‌توانید با تلفن همراه‌هایتان شبکه‌های ماهواره‌ای را در کوچه و خیابان ببینید. ما به جای این‌که فکر کنیم چگونه بهترین استفاده را از این امکانات ببریم فکر می‌کنیم چطور رویش پارازیت بیندازیم که دیگران هم نتوانند از آن استفاده کنند. باید این ذهنیت اصلاح شود وگرنه با این فکر‌ها فرهنگ رشد نمی‌کند.»
 
مقاومت سازمان امور مالیاتی برای اعطای معافیت مالیاتی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره درخواست بعضی از اعضای اتاق درخصوص معافیت‌های مالیاتی در فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ از جمله صنعت چاپ و نشر گفت: «واقعیت آن است که در دولت تعدادی از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها با این موضوع مخالفت می‌کنند.» او در این باره توضیح داد: «یک بحث در دولت کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی و از سوی دیگر مقاومت سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد و امور دارایی درباره اعطای معافیت‌های مالیاتی در حوزه‌های ICT و حتی کتابفروشی‌ها است.»
 
کاهش زمان مجوز فعالیت‌های فرهنگی از یک سال به یک ماه
جنتی با یادآوری تلاش‌های این وزارتخانه برای تسهیل در اعطای مجوز به فعالیت‌های فرهنگی تصریح کرد در گذشته مجوز تأسیس مؤسسات فرهنگی گاهی بیش از یک سال زمان می‌برد اما امروز این زمان به 30 تا 40 روز کاهش یافته است.
 
واگــذاری مقولــه حــج و زیــارت به بخش خصوصی
رئیس شورای فرهنگ عمومی درباره چند اظهارنظر اعضای اتاق در مورد حوزه حج و زیارت اظهار داشت: «سیاستگذاری در این بخش به طور کامل برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. به صلاح نیست تا افراد را برای زیارت در کنگره عظیمی مانند حج یا در مکان‌هایی ناامن مانند عتبات به تنهایی رها کنیم اما به طور کلی با واگذاری این بخش به بخش خصوصی موافقم.»
 
واگذاری ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی و هنری به بخش خصوصی
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین مصوبه گذشته دولت در زمینه تشکیل ستاد حمایت و صیانت از فعالیت‌های فرهنگی را ناموفق توصیف کرد و گفت: «فکر می‌کنم باید نظارت بر محصولات غیرمجاز را به تشکل‌های بخش خصوصی واگذار کنیم.»
 
از پس محصولات غیرمجاز برنمی‌آییم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر این‌که رسیدگی به نشر دیجیتال و کپی‌های غیرمجاز باید به بخش خصوصی واگذار شود، معتقد است تشکل‌ها بهتر می‌توانند قاچاقچی‌ها و خلافکار‌های حوزه خود را بشناسند.
 
صدور مجوز به نشریات
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره صدور مجوز به نشریات نیز تصریح کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همه درخواست‌های مجوز انتشار نشریه تا پایان سال 1392 را تعیین تکلیف کرده است و درخواست‌های جدید نیز منتظر درخواست استعلام‌ها است. در پایان این صبحانه کاری، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، و علی جنتی با یکدیگر تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
 
حاشیه‌های صبحانه جنجالی وزیر
علی جنتی در حاشیه‌ این نشست در جمع خبرنگاران به سؤالاتی درباره وضعیت انتشار کتاب «کلنل» اثر محمود دولت‌آبادی، توقیف نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ»، تأثیر گروه‌های فشار بر وزارت ارشاد، اقدامات این وزارتخانه در زمینه حجاب و مسائل دیگر توضیح داد.
 
شایعه صدور مجوز کلنل
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید کتاب‌های صادق هدایت و «کلنل» محمود دولت‌آبادی مجوز نگرفته‌اند، نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» را هم مقامات قضایی توقیف کرده‌اند.
علی جنتی درباره وضعیت کتاب کلنل گفت: «این کتاب تا به حال مجوز نگرفته است. متأسفانه من همین دیروز هم دیدم که یکی از نشریات نوشته بود کتاب‌های صادق هدایت و همچنین کتاب «کلنل» محمود دولت‌آبادی مجوز گرفته اما اصلاً چنین خبری اتفاق نیفتاده است.»
 
حواشی تانگوی تخم مرغ داغ
او همچنین درباره چرایی توقیف نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» اظهار کرد: «بخشی از قوه قضائیه اعتقاد دارد که قانوناً در هر جایی تصمیم بگیرد و بیاید بگیرد، ببندد و توقیف کند و این را جزو اختیاراتش می‌داند.»
جنتی افزود: «این نمایش مجوز داشته و مدتی هم اجرا شده اما اشکالاتی هم داشت که باید مرتفع می‌شد. ما هم به آن‌ها گفته بودیم که این اشکالات را رفع کنند. این نمایش اشکالات جزئی قابل رفع داشت. ما هم در این زمینه تذکرات لازم را داده بودیم اما در این بین یک‌دفعه با توقیف نمایش مواجه شدیم.»
ترویج حجاب
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید اگر نقش اول فیلم‌ها افراد باحجاب باشند تأثیرگذار است.
وضعیت نظام جامع صنفی هنرمندان
جنتی سپس در پاسخ به سؤال خبرنگار ایران درباره وضعیت نظام جامع صنفی هنرمندان گفت: «نظامنامه در حال تدوین است و ان‌شاء‌الله به مرحله اجرا خواهد رسید.» او همچنین در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت نامه‌ای که جمعی از نویسندگان درباره بنیاد ادبیات داستانی به رئیس جمهوری نوشته‌اند پاسخ داد: «این نامه هنوز به دست من نرسیده است؛ وقتی برسد به آن رسیدگی می‌شود.»

زیگور، راهی به سوی آسمان!

پایگاهی برای ارتباط داشتن، اطلاع دادن، آگاه شدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران. مکانی برای به اشتراک گذاشتن، یافتن و تماشای ویدئوها. تصاویر به یادماندنی خود را با افرادی که برایتان اهمیت دارند به اشتراک بگذارید. از لحظات طلایی خود عکس بگیرید و آن را با دوستان خود (افرادی که برایتان اهمیت دارند) به اشتراک بگذارید...
پردیس
با استفاده از این شبکه ی اجتماعی به دوستان و خانواده ی خود نزدیکتر شوید. لحظات مهم زندگی خود را با افرادی که دوست دارید به اشتراک بگذارید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پردیس
یادداشت
 
  • با اینترنت پر سرعت های وب بی وقفه فیلم ببینید
  • چقدر انتظار کشیده اید؟
  • فراتر از انتظار ...
سررسید
214 روز مانده
مرداد
تهران
پیک
با دوستان، خانواده و همکاران خود نامه نگاری کنید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پیک
ایمیل
Google+