+

سازمان نظام روانشناسی: سلامت مردم ایران در تهدید جدی است

ارسال شده در 1393/02/22
سازمان نظام روانشناسی: سلامت مردم ایران در تهدید جدی است
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: برای 75 درصد سلامت انسان، به اندازه یک سوم سلامت جسمانی بودجه داده می‌شود که آن هم به تخت‌های بیمارستانی و حوزه روانپزشکی اختصاص می‌یابد.
 
به گزارش ایسنا، عباسعلی اللهیاری در هفتمین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان در دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه در دهه چهارم انقلاب آسیب‌های روانی، اجتماعی و جسمانی رو به افزایش است، اظهارکرد: سلامت مردم ایران در تهدید جدی قرار گرفته است وجای سؤال دارد تا با توجه به ثروت و امکانات خدادادی که داریم؛ چرا با استرس و آسیب و مشکلات روانی و جسمانی روبه رو هستیم.
 
وی افزود: یک دیدگاه اشتباه در کشور وجود دارد که سلامت را تنها سلامت جسمانی می‌داند، اما باید این را بدانیم که سلامت اجتماعی، روانشناختی و معنوی هم مهم است که از 100 درصد سلامت یک انسان بعضاً 5 درصد آن مربوط به جسم می‌شود و حتی برخی از تحقیقات آن را 15 درصد دانسته‌اند.
 
اللهیاری با اشاره به بودجه سلامت کشور، اضافه کرد: برای 75 درصد سلامت انسان، به اندازه یک سوم سلامت جسمانی بودجه داده می‌شود که آن هم به تخت‌های بیمارستانی و حوزه روانپزشکی اختصاص می‌یابد.
 
وی با بیان اینکه کارگزاران بهداشت روانی علاوه بر مشاوران و روانشناسان، مددکاران و جامعه شناسان را نیز دربر می‌گیرد، تصریح کرد: برای تحول در نظام سلامت، باید به جامعه شناسان و مددکاران نیز توجه کرد و نمی‌توان با دارو درمانی، فکر و عواطف انسان‌ها را تغییر داد.
 
اللهیاری به بازنگری سیاست سلامت و مجمع تشخیص مصحلت نظام اشاره کرد و گفت: در تغییری که در سیاست سلامت داده شده است، ابعاد دیگر سلامت همچون سلامت روان نیز در آن گنجانده شده است.
 
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تأکید بر اینکه سیاست سلامت باید برنامه‌ریزی شود تا به آن بودجه اختصاص داده شود، ادامه داد: از وزارتخانه‌های مربوطه همچون وزارت بهداشت و علوم می‌خواهیم پیگیر این مسأله باشند. حتماً باید وزارت علوم در شاخص‌های خود و همچنین در درخواست بودجه تلاش و فعالیت کند.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات ریشه روانشناختی دارند، اظهار کرد: باید برنامه و بودجه‌ای برای سلامت روان اختصاص داده شود و این را آقای هاشمی، رییس تشخیص مصلحت نظام نیز در جلسه‌ای که با ایشان داشتیم، تأکید کردند.
 
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به فرصت‌های پیش رو پرداخت و گفت: خوشبختانه در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره همه گرایش‌های روانشناسی و مشاوره تجمیع شده‌اند و این فرصتی برای بهبود سلامت روانی کشور است.
 
اللهیاری به دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: ایشان از روانشناسان و رجوع مردم به مراکز مشاوره‌ای حمایت و توصیه می‌کنند و به ما نیز توصیه فرمودند که اخلاق و دین را در کار خود در نظر بگیریم.
 
موانع ورود به آموزش و پرورش
 
وی به موانع آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: برای ورود به آموزش و پرورش با هزار مانع روبه رو هستیم و از مسئولان این وزارتخانه و دولت می‌خواهیم تا با انجام پروژه‌های ملی و ورود متخصصان به این نهادها، در رفع مشکلات و مسائل روحی و روانی قشر دانش آموزان به ما کمک کنند.
 
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تأکید بر نقش وزارت علوم در این زمینه ادامه داد: باید قشر دانشجو را که بسیار تأثیرگذار است، در نظر بگیریم و وزارت علوم به این گروه اهمیت دهد و امیدواریم پژوهش‌ها کاربردی‌تر و جدی‌تر به مسئولان ارایه شود تا مشکلات پیش رو از بین برود.

زیگور، راهی به سوی آسمان!

پایگاهی برای ارتباط داشتن، اطلاع دادن، آگاه شدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران. مکانی برای به اشتراک گذاشتن، یافتن و تماشای ویدئوها. تصاویر به یادماندنی خود را با افرادی که برایتان اهمیت دارند به اشتراک بگذارید. از لحظات طلایی خود عکس بگیرید و آن را با دوستان خود (افرادی که برایتان اهمیت دارند) به اشتراک بگذارید...
پردیس
با استفاده از این شبکه ی اجتماعی به دوستان و خانواده ی خود نزدیکتر شوید. لحظات مهم زندگی خود را با افرادی که دوست دارید به اشتراک بگذارید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پردیس
یادداشت
 
  • با اینترنت پر سرعت های وب بی وقفه فیلم ببینید
  • چقدر انتظار کشیده اید؟
  • فراتر از انتظار ...
سررسید
214 روز مانده
مرداد
تهران
پیک
با دوستان، خانواده و همکاران خود نامه نگاری کنید. برای استفاده از این بخش لطفا وارد سیستم شده و یا ثبت نام کنید.
پیک
ایمیل
Google+